POPULARNE:

  • Polecane:

Formularz:

Budowa domu kanadyjskiego - zalety


Drewniane domy kanadyjskie są nie tylko piękne i starannie wykonane, ale także wszechstronne, energooszczędne i wytrzymałe. Jednak co tak naprawdę sprawia, że są one aż tak wyjątkowe?

Dom kanadyjski to rodzaj domu, w którym konstrukcja jest w całości wykonana z drewna. Poza tym w tym przypadku ściany konstrukcji ustawia się na zewnątrz całego szkieletu, pozostawiając drewno odsłonięte dla uzyskania lepszego efektu wizualnego. Drewniana rama jest tak mocno i solidna, że doskonale sprawdza się przy stawianiu domów. Stanowi ona główną podstawę budynku, który będzie służyć wiele lat.

dach drewniany

Jedną z największych zalet konstrukcji drewnianych jest to, że są one na tyle mocne, że nie wymagają przecinania ścian nośnych przez środek domu, dzięki czemu można zaprojektować układ w dowolnej konfiguracji, uwzględniając w tym np. całkowicie otwarty salon z kuchnią lub jadalnią. Ponadto szkielet z drewna może być również pokryty w dowolny sposób, jakimkolwiek materiałem, przez co nie ma obaw, że będzie się on odróżniał od pozostałych, okolicznych budynków.

Czym różnią się domy z bali od domów kanadyjskich?

Domy kanadyjskie są często błędnie mylone z domami z bali. Główną różnicą pomiędzy nimi jest to, w jaki sposób wykorzystuje się przy budowie drewno, w rezultacie uzyskując zupełnie inny wygląd. A ponieważ domy kanadyjskie mogą być pokryte różnymi materiałami zewnętrznymi, które nie muszą mieć nic wspólnego z wnętrzem, mogą nie być rozpoznawalne jako domy o konstrukcji szkieletowej z drewna, podczas gdy domy z bali są zawsze trafnie identyfikowane. Ogólnie rzecz biorąc, domy z bali mają profil poziomy, a domy z bali są pionowe. Tendencje te wynikają ze sposobu układania bali i podnoszenia ramy.

Zalety szkieletu drewnianego

Oprócz ogólnej estetyki odsłoniętego drewna, tego typu konstrukcje cieszą się niezwykłą trwałością, nieporównywalną do tradycyjnie budowanych domów. Drewniana rama zapewnia również większą integralność konstrukcyjną w przypadku niefortunnego pożaru, ponieważ duże podpory drewniane są bardziej odporne na całkowite spalanie niż cieńsze cięcia drewna, z których składają się konwencjonalne konstrukcje budowlane. Wreszcie, dom kanadyjski daje właścicielowi wiele możliwości, jeśli chodzi o koncepcje projektu, ponieważ drewno występuje w wielu rozmiarach, kształtach i kolorach. Dom może więc przybrać swobodny lub rustykalny styl górski, ozdobny styl wiktoriański, bardziej powściągliwy styl klasyczny, a nawet styl nowoczesny, który stawia na minimalizm i prostotę. Wszystko dlatego, że drewno jest materiałem ponadczasowym.