POPULARNE:

  • Polecane:

Formularz:

Rodzaje okien


Niezależnie od tego, czy remontujesz swój dom, budujesz nowy, czy po prostu zastanawiasz się nad wymianą okien, istnieje wiele różnych opcji, o których warto pamiętać. Decyzja może początkowo wydawać się trudna, ale jeśli postawisz na najlepsze okna do swojego domu, sprawisz, że będzie on prezentował się dużo estetyczniej i przytulniej.

Okna

Stałe okna to takie, których nie można otworzyć. Służą one po to, aby wpuszczać naturalne światło do środka i zapewniać widok na świat zewnętrzny. Jeśli masz pokój w swoim domu, w którym wiesz, że nigdy nie otworzysz okna i chcesz go użyć tylko do dodatkowego światła słonecznego, zastanów się nad inwestycją w stałe okna. Są one bezpieczniejsze niż inne typy. Poza tym w większości przypadków stałe okno zapewnia lepszą ochronę przed żywiołami. Upewnij się, że uszczelka działa prawidłowo i nie wydostaje się przez nią powietrze. Pomoże to zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie w zimie.

Okno skrzynkowe działa poprzez korbę, która jest obracana, aby otworzyć okno na zawiasie z lewej lub prawej strony. Ten rodzaj otwiera się na zewnątrz, dając ci możliwość wyboru, w zależności, jak daleko chcesz je uchylić. Jeśli szukasz energooszczędnego okna, mają one wiele zalet, m.in. są bardzo szczelne. Przed zakupem i instalacją okna skrzynkowego upewnij się, że będzie w stanie przechylić się do pełnej szerokości.

Na rynku dostępne są również ona zawierająca dwa skrzydła, których górna część jest nieruchoma, a dół można poruszać się w górę, dzięki czemu łatwo wpuścić do domu niewielki powiew świeżego powietrza. Chociaż są one bardziej energooszczędne niż ich odpowiedniki, istnieją pewne funkcje, z którymi radzi sobie lepiej okno z podwójnym zawieszeniem. Okna z podwójnymi zawieszeniami są podobne do pojedynczych, z wyjątkiem tego, że oba skrzydła mogą się poruszać. Jeśli szukasz energooszczędnego rodzaju okna, to typ z podwójnym zawieszeniem prawdopodobnie nie będzie dla Ciebie najlepszą opcją.

Podobnie jak okna zawieszone, przesuwne okno wykorzystuje panel, z wyjątkiem tego przypadku przesuwanego bokiem od lewej do prawej strony, aby się otworzyć. Jest to bez wątpienie jeden z najczęściej wybieranych typ okien. Jest nie tylko łatwy w obsłudze. Dzięki wystarczająco dużemu, przesuwnemu oknie będziesz mieć dodatkowe wyjście awaryjne w razie sytuacji kryzysowej.

Jak sam widzisz, wybór jest ogromny. Wybierz okna, które najlepiej pasują do Twojego domu. W zależności od pomieszczenia możesz postawić na różnorodny rodzaj okien. Ponadto poszukaj najbardziej energooszczędnej i najlepszej opcji, jaką oferują producenci.