POPULARNE:

  • Polecane:

Formularz:

Na czym polega wycena nieruchomości?


Wycena nieruchomości jest opinią o wartości podaną przez rzeczoznawcę majątkowego. Praca ta może wydawać się prosta. Jednak cena danej nieruchomości zależy od wielu czynników, na których znają się tylko wykształceni specjaliści. Wycena nieruchomości najczęściej wykorzystywana jest przez sprzedających, kupujących i ich kredytodawców.

Powyżej przedstawiono ogólną definicję wyceny nieruchomości. Jednakże wiele kwestii z tym związanych może być niejasne. Dlatego poniżej znajdują się odpowiedzi, do najczęściej zadawanych pytań, jeśli chodzi o szacowanie wartości mieszkań, domów lub innych posiadłości.

wycena nieruchomości

Jak długo trwa wycena nieruchomości?

Od momentu, kiedy zlecisz wycenę nieruchomości, do zrealizowania wszystkich niezbędnych formalności, może minąć kilka dni, a nawet tygodni. Oczywiście czas potrzebny na przybycie rzeczoznawcy majątkowego zależy całkowicie od firmy, z którą zdecydujecie się współpracować.

Jak długo potrwa przeprowadzenie wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego?

Czas potrzebny rzeczoznawcy majątkowemu na przeprowadzenie pełnej wyceny zależy od konkretnego fachowca, wielkości nieruchomości oraz jej specyficznych cech. Zależy to również od rodzaju wyceny, która ma być dokonana. Normalnie, dogłębne badanie może trwać od 50 minut do dwóch godzin. Jednak czasami rzeczoznawca może zająć tylko 10 bądź 30 minut.

Czy mogę natychmiast uzyskać szacunkową wartość mojego domu?

Większość klientów chciałaby uzyskać wycenę jak najszybciej. Jednakże rzeczoznawca nie zawsze jest w stanie dokonać jej natychmiast, ponieważ to proces wieloetapowy. Obejrzenie nieruchomości to tylko pierwszy etap. Specjalista musi także przeprowadzić istotne analizy i badania, na podstawie których określi ostateczną wartość posiadłości.

Czego mogę się spodziewać podczas wyceny domu?

Wycena nieruchomości jest z reguły przeprowadzana w celu dostarczenia kredytodawcy hipotecznemu wystarczającej ilości informacji, które pozwalają określić ofertę kredytu oraz poziom bezpieczeństwa udzielania kredytu na daną nieruchomość. Poza tym, że rzeczoznawca majątkowy rozgląda się po budynku, aby oszacować jego wartość, rozmawia z dotychczasowymi właścicielami. Zadawane pytania dotyczą przede wszystkim dokonywanych remontów i wszelkich wad nieruchomości. Z pewnością musi zapoznać się także z ceną początkową. Zatajanie tak ważnych kwestii może doprowadzić do opóźnień w procesie wyceny oraz sprzedaży.

Jaki jest najszybszy sposób na dokonanie wyceny?

Wycena nieruchomości online jest najszybszą opcją uzyskania wyceny. Jednak z tej opcji nie korzysta się w poważnych transakcjach. Wtedy zleca się wykonanie takiego zadania profesjonalnemu rzeczoznawcy.