POPULARNE:

  • Polecane:

Formularz:

Wynajem hali magazynowej - co warto wiedzieć?


Hala magazynowa, jak sama nazwa wskazuje, służy do przechowywania towaru. Znacząco różni się od innych powierzchni przemysłowych, takich jak m.in. hala produkcyjna, w której stale przebywają ludzie, przez co musi spełniać więcej wymagań prawnych oraz technologicznych. Natomiast hale magazynowe nie muszą podporządkowywać się tak wielu kryteriom, dzięki czemu ich budowa przebiega sprawniej. Obecnie, wiele przedsiębiorstw korzysta z dodatkowej przestrzeni przemysłowej, jaką są hale magazynowe. Wynika to głównie z braku miejsca na przechowywanie materiałów niezbędnych do wytwarzania określonych produktów.

Dlaczego właściciele firm chętniej podejmują się wynajęcia obiektu magazynowego niż jego budowy? Oto główne uzasadnienia takiej decyzji:

hala
  • Przede wszystkim z powodów finansowych. Mimo że postawienie hali magazynowej nie jest bardzo dużą inwestycją, to jednak wymaga większego nakładu pieniędzy. Dodatkowe obciążenie budżetu firmy takim wydatkiem jest bardzo ryzykowne. Natomiast na pokrycie opłat związanych z wynajmem powierzchni magazynowej wystarczą środki z comiesięcznych dochodów.
  • Ponadto, gdy potrzebujemy zmienić lokalizację naszej hali magazynowej, dużo łatwiej jest zerwać umowę najmu, niż sprzedać obiekt.
  • Ostatnią zaletą wynajęcia hali magazynowej jest fakt, że zarządzanie budynkiem spoczywa na właścicielu, a nie na najemcy. To ogromna oszczędność czasu, ponieważ załatwianie formalności jest bardzo czasochłonne. Dzięki temu można w maksymalnym stopniu skupić się na rozwijaniu swojej działalności.

Co jeszcze warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o wynajęciu hali magazynowej dla swojej firmy?

Gotowe hale magazynowe do wynajęcia charakteryzuje niski poziom światła dziennego, optymalna temperatura, wytrzymała posadzka oraz wysoka odporność ogniowa. Oczywiście obiekt może zostać przystosowany do indywidualnych potrzeb klienta. Możliwe jest np. zainstalowanie systemu klimatyzacji. Wszelkie modyfikacje zależne są przede wszystkim od rodzaju składowanych produktów. Jednakże najemca musi o podejmowanych zmianach informować właściciela.

Z reguły hale magazynowe opierają się na stalowych konstrukcjach, które mają wiele zalet. Jedną z nich jest sprawniejszy przebieg budowy niż w przypadku budynków murowanych. Ponadto stalowe konstrukcje można w łatwy sposób rozbudować lub zmienić ich aranżację.

Ważne jest również, aby przy podpisywaniu umowy wynajmu dokładnie ustalić koszty czynszu, zarówno bazowego, jak i efektywnego. Poza tym należy wziąć pod uwagę wydatki eksploatacyjne, w których skład wchodzi zarządzanie budynkiem, pielęgnacja terenów zielonych, ochrona budynku oraz wywóz śmieci.

KOMENTARZE:

• Grzegorz
Lokalizacja hali jest bardzo ważna. Dobra logistyka to klucz do sukcesu.