POPULARNE:

  • Polecane:

Formularz:

Pielęgnacja ogrodów latem


Masz domowy ogródek? Niezależnie od tego, czy jest on duży, czy mały albo jest to nawet kilka kwiatów na zewnątrz balkonu, powinieneś wiedzieć, jaka pielęgnacja jest odpowiednia dla roślin w upale. W ciągu długich miesięcy lata, a szczególnie w gorących miejscach, nie tylko my, ludzie, musimy stawić czoła odwodnieniu i skutkom ubocznym upałów, ale także rośliny w naszych przydomowych ogrodach.

kwitnący ogród

Aby Twoja posesja zachwycała na każdym kroku, ważna jest właściwa pielęgnacja. Poznaj kilka porad dotyczących zarówno wielkich posesji, jak i małych ogrodów.

Regularne podlewanie

Podstawą pielęgnacji ogrodów jest systematyczne podlewanie roślin, zwłaszcza jeśli lato w Twoim regionie jest wyjątkowo gorące i suche. Pamiętaj, że zawsze powinieneś podlewać swój domowy ogród w chłodne pory dnia. Najlepszą porą jest wczesny poranek lub wieczór, aby uniknąć parowania. Lepiej również podlewać większą ilością wody w dłuższych odstępach czasu niż podlewać trochę każdego dnia, ponieważ zachęca to korzenie roślin do głębszego wnikania w glebę.

Dodaj trochę ściółki

Ściółka organiczna może być wykonana z różnych materiałów, można dodać wszystko, co zostało zrobione z materii organicznej. Na przykład rozdrobnione drewno, słoma, mieszanka ścinków trawy i rozdrobnione liście. Materiały te pomogą Twojej glebie w dłuższej perspektywie czasowej, ponieważ rozkładają się i dodają do struktury gleby. Rozsypywanie warstwy ściółki na glebę jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego ogrodu, szczególnie podczas fal upałów. Ściółka przykrywa ziemię i chroni glebę przed ostrym słońcem. Dzięki temu gleba ma niższą temperaturę, a korzenie roślin są zdrowsze.

Nie zaniedbuj plonów doniczkowych

Pielęgnacja ogrodów opiera się nie tylko na koszeniu trawy i podlewaniu krzewów, czy drzewek, których korzenie są umieszczone w glebie. Bez wątpienia pielęgnacja roślin doniczkowych jest równie ważna. Rośliny doniczkowe mogą być nawet bardziej podatne na przegrzanie, ponieważ nie mają możliwości głębszego zatopienia korzeni w wodzie. Z drugiej strony, łatwiej jest przenieść rośliny doniczkowe do bardziej chronionego obszaru, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dlatego staraj się trzymać je z dala od gorącego słońca w południe, jeśli to możliwe, i utrzymywać wilgotny piasek.

Nawożenie

W czasach nadmiaru ciepła nawóz może być ratunkiem dla roślin. Obróbka płynnym nawozem często zmniejsza stres cieplny i może pomóc chronić roślinę w przyszłości. Zastosuj rozpuszczalny nawóz z dodatkiem wodorostów morskich i wykorzystaj tę możliwość, aby jednocześnie podlewać, karmić i korygować niedobory minerałów.

Zwiększyć cień tak bardzo, jak to możliwe

Strategiczne umieszczenie drzewa lub winorośli, lub w celu ochrony domu i ogrodu przed promieniami słonecznymi jest często świetnym rozwiązaniem. Świeżo posadzone rośliny są szczególnie wrażliwe. Postaraj się więc chronić je za pomocą frontów palmowych lub gałęzi liściastych przez tydzień, lub dwa.

Spróbuj zaspokoić potrzeby roślin w zależności od ich potrzeb

Postaraj się zaspokoić potrzeby roślin w zależności od ich potrzeb. Podczas gdy niektóre warzywa mogą wytrzymać upał, małe krzewy kwitnące z delikatnymi zielonymi liśćmi mogą być narażone w sposób krytyczny, ponieważ ich rodzime środowisko preferuje łagodniejsze warunki. Sporadyczne zamglenie takich roślin może je chronić, ponieważ wchłaniają one dużo wody przez liście.

Lato to najgorętszy okres w czasie całego roku, lecz jest to również świetna okazja do tego, aby pochwalić się pięknym krajobrazem swojego domu lub działką. Kwitnięcie roślin jest wtedy najbardziej widoczne, a na drzewach owocowych pojawiają się pierwsze dojrzałe plony. Systematyczna pielęgnacja roślin sprawi, że Twój ogród będzie Twoją dumą, dzięki czemu z wielką radością będziesz spędzać w nim czas, a więc zabierz się do pracy już teraz!