POPULARNE:

  • Polecane:

Formularz:

Montaż centralnego odkurzacza


Odkurzacze centralne to niezwykle skuteczny i wydajny sposób na sprzątanie zabrudzonych powierzchni. Jednak większość właścicieli domów albo nie potrafi się nimi odpowiednio posługiwać, albo po prostu nie rozumie zasad ich działania. Dlatego postanowiliśmy to wyjaśnić, omawiając najczęściej zadawane pytanie dotyczące zarówno montażu, jak i funkcjonowania systemu centralnego odkurzania.

Dlaczego warto zainwestować w centralny odkurzacz?

odkurzacz

Odkurzacze centralne zazwyczaj kosztują mniej więcej tyle samo, co wysokie klasy odkurzacze przenośne, a mimo to są znacznie trwalsze i oferują znacznie większą moc. Odkurzacze centralne zmniejszają alergie, są ciche, wszechstronne i przyjazne dla środowiska. Używane, zepsute przenośne odkurzacze zazwyczaj trafiają na wysypiska śmieci. Natomiast centralny odkurzacz wymaga wymiany co kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Ponadto jego montaż wpłynie również na wartość Twojej nieruchomości, co ma niebagatelne znaczenie, jeśli chcesz w przyszłości sprzedać dom.

W jaki sposób przebiega montaż systemu centralnego odkurzania?

Montaż wcale nie jest tak skomplikowany, jak się wydaje. Jeśli dom jest w trakcie budowy, płyty nośne i rury są ostatnią rzeczą, którą uzupełnia się całą konstrukcję. W przypadku istniejących domów instalacja już nie jest taka prosta, ponieważ konieczne są drobne modyfikację. W domach jednopiętrowych, z dużym poddaszem lub piwnicą, wystarczy umieścić agregat w tych pomieszczeniach, poprowadzić magistralę z rurek PCV i odgałęzienia do każdego wlotu, a następnie poprowadzić przewód niskiego napięcia wzdłuż rurki do każdego wlotu. Miejsca wlotu znajdują się na ścianach wewnętrznych, a na każde ok. 80 m² potrzeba tylko jednego wlotu.

Czy centralny odkurzacz może zostać zainstalowany w istniejącym już domu bez konieczności wyburzania ścian wewnętrznych?

Jedyny otwór potrzebny do zainstalowania systemu centralnego odkurzania w istniejącym domu jest zasłonięty przez zawór wlotowy. Innymi słowy, nigdy nie trzeba burzyć ścian ani wykonywać napraw suchej zabudowy podczas montażu centralnego odkurzacza. Zazwyczaj rura może być poprowadzona za ścianą, wpadać do narożnika szafy, a następnie przechodzić albo na poddasze, albo do piwnicy. Również domy z kilkoma piętrami mogą być wyposażone w taki system, jest to jednak łatwiejsze do zrealizowania w domach parterowych z dużą piwnicą lub strychem.

Jeśli jednostka zasilająca znajduje się w garażu lub w piwnicy, jak włączyć i wyłączyć system?

Podczas instalacji do każdego wlotu do ściany podłącza się przewód "spustowy". Gdy wąż próżniowy jest podłączony lub przełącznik na uchwycie węża jest włączony, przewód niskiego napięcia sygnalizuje włączenie lub wyłączenie zasilania urządzenia.