POPULARNE:

  • Polecane:

Formularz:

Nagrzewnice powietrza


Nagrzewnice powietrza stosowane są zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w miejscach pracy oraz wszędzie tam, gdzie nie można zastosować innego źródła ciepła lub gdzie poszukuje się alternatywy - lepszej, bezpieczniejszej i bardziej ekonomicznej niż tradycyjny system ogrzewania. Klasyfikujemy je według rodzaju paliwa. Rozróżniamy nagrzewnice na olej, gaz i prąd. Jakie są ich zalety i wady? Jaki jest lepszy wybór?

urządzenie grzewcze

Nagrzewnice na olej

Należą one do najczęściej stosowanych do ogrzewania pomieszczeń zamkniętych, hal produkcyjnych oraz w wersji przenośnej również na placach budowy. Nagrzewnice na olej mogą być zasilane olejem napędowym lub opałowym. Charakteryzują się one odpornością na zmienność temperatur i wysoką wytrzymałością. Wyróżnia się nagrzewnice na olej z odprowadzaniem spalin i bez odprowadzania spalin. Te pierwsze wyposażone są dodatkowo w wymiennik ciepła, co umożliwia uzyskanie znacznie czystszego powietrza. Stosuje się je w miejscach, gdzie są ludzie, a wentylacja jest niewystarczająca. Grzejniki bez odprowadzania spalin są najczęściej stosowane w budynkach, na przykład w celu przyspieszenia procesu wysychaniu betonu. Należy jednak podkreślić, że dotyczy to tylko grzejników przenośnych. Brak wymiennika ciepła oznacza, że wytwarzają one spaliny, które są szkodliwe dla zdrowia ludzkiego i środowiska. Nie mają one również regulacji mocy.

Gazowa nagrzewnice

Zamiast ogrzewania na olej można wybrać ogrzewanie gazowe. Nagrzewnice tego typu są ekonomiczne w użyciu. Mogą być jednak stosowane tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, ponieważ jednym z rezultatów spalania gazu jest para wodna i oczywiście nie wolno nam zapominać o dwutlenku węgla. Istnieje również ryzyko, że rura łącząca ją ze zbiornikiem gazu nie zostanie uszczelniona, dlatego warto upewnić się, że posiada wbudowane zabezpieczenie wyjścia gazu. Wszystko to sprawia, że nagrzewnice gazowe nie są dobrym wyborem do ogrzewania pomieszczeń, gdzie przebywają ludzie. Brak wentylacji w budynku, w połączeniu z dużą ilością wody emitowanej przez urządzenie, skutecznie przyczynia się do rozwoju pleśni i grzybów.

Elektryczne nagrzewnice powietrza

Do niedawna nagrzewnice elektryczne były używane tylko do ogrzewania małych pomieszczeń. Obecnie mają one znacznie szerszy zakres zastosowań i są również wykorzystywane na dużych obszarach. Bardzo dobrze sprawdzają się w miejscach pracy, biurach, centrach handlowych, a nawet w domu. Ich główne zalety to bezpieczeństwo, komfort i łatwość obsługi, jak również wysoki potencjał oszczędności energii. Nagrzewnice te są zasilane elektrycznie, nie mają otwartego ognia, a ewentualna awaria systemu nie stanowi zagrożenia dla ludzi lub przestrzeni. Nagrzewnice elektryczne nie wytwarzają spalin i są bezpieczne dla zdrowia ludzkiego i środowiska, co odróżnia je od nagrzewnic na olej. Pracują cicho i zapewniają wysoki poziom komfortu obsługi. Warto również zwrócić uwagę na silnik, w który są wyposażone.

Z analizy wszystkich zalet i wad poszczególnych typów ogrzewania można wywnioskować, że zarówno nagrzewnice na olej z odprowadzaniem spalin, jak i nagrzewnice elektryczne są najlepszym wyborem. Jednak przy wyborze należy pamiętać, że nagrzewnice na olej nie mogą być montowane w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności.