POPULARNE:

 • Polecane:

Formularz:

Skuteczne zabezpieczenie okna przed dzieckiem


Wszyscy słyszeliśmy, że większość wypadków zdarza się w domu, ale czy wiesz, że wypadki w domu powodują większe obrażenia i dużo więcej ofiar śmiertelnych niż cokolwiek innego? Tak jak ogień może być śmiertelnym niebezpieczeństwem, szczególnie dla dzieci, okna stanowią również bardzo realne zagrożenie. W jednym z ostatnich badań podano liczbę poważnych urazów dzieci, które wypadły z otwartych okien i musiały zostać przewiezione do szpitala. Ilość ta szokuje, tego typu przypadków było kilkaset w ciągu roku. Zaskakujące jest to, że większość tych incydentów miało miejsce przy przysłoniętych oknach! Dlatego tak ważne jest solidne zabezpieczenie okna. Dzieci bawiąc się, nie są jeszcze zbyt świadome zagrożeń, jakie niesie dla nich codzienność. Jeśli dziecko przechodzi przez okno drugiego piętra, konsekwencje nie są takie same, jak w przypadku osoby dorosłej, lecz dużo gorsze. I jest oczywiste, że wszelkiego rodzaj siatki i żaluzje chronią głównie przed komarami.

pokój dziecka

Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które uchronią Cię i Twoje dziecko przed niechcianymi wypadkami w domu:

 1. Podstawowe zabezpieczenie okna przed dziećmi

  Blokowanie wszystkich okien w domu jest najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia ich przed dziećmi. Jeśli jest taka możliwość, możesz również odkręcić klamki od okien. Dzięki temu dziecko z pewnością nie będzie miało możliwości przedostać się na zewnątrz.

 2. Inne zabezpieczenie okna przed dziećmi

  Osłony okienne są ochraniaczami typu kratki, które dostępne są w prawie każdym rozmiarze okna. Zaleca ich instalację, jeśli w domu są niemowlęta lub małe dzieci. Zdecydowanie warto wybrać osłonę okienną, ponieważ są one trudne do otwarcia dla małych dzieci, ale łatwe do uchylenia przez dorosłych w przypadku sytuacji awaryjnych. Istnieją również inne, skuteczne sposoby na zabezpieczenie okna. Dostępne są specjalne blokady przeznaczone do danego rodzaju okna, takie jak łatwy do zainstalowania zamek do okien przesuwnych.

 3. Żaluzje okienne

  Aby zapobiec przypadkowemu uduszeniu zwisającymi sznurkami z żaluzji, wymień wszystkie stare rolety okienne na bezprzewodowe. Jeśli nie jest to możliwe, możesz po prostu je dobrze schować lub dokładnie wytłumaczyć dziecku, jakie są konsekwencje zabawy łańcuszkami przymocowanymi do rolet.

Inne porady:

 • Porozmawiaj z dzieckiem o tym, dlaczego okna i zabawy na wysokości mogą być niebezpieczne.
 • Usuń klamki z okien, które wymagają ich otwarcia.
 • Utrzymuj okna z dala od mebli, które mogą posłużyć ciekawskim maluchom za drabiny, pozwalające zbliżyć się do zachwycających widoków.
 • Nie pozostawiaj małych dzieci bez opieki.